Home PARIURI SPORTIVE PONTUL ZILEI:22 MAI 2022

PONTUL ZILEI:22 MAI 2022

0

Meciul zilei 1

CSM Bucuresti – Valcea CSM peste 27,5 1,80

Finala Cupei Romaniei la handbal feminin se va juca in acest an intre CSM Bucuresti, si fetele de la Valcea, doua echipe ce incearca sa salveze sezonul prin cucerirea unui trofeu.

Daca CSM-ul nu a avut probleme in semifinale, trecand de Magura Cisnadie cu 28-23. Valcea a avut nevoie de 80 minute3 pentru a trece de Rapid. Acesta a fost cel mai frumos meci al sezonului din punctul meu de vedere, cu doi gladiatori luptand pana la epuizare. Din pacate pentru echipa valceana, efortul depus ieri s-ar putea resimti astazi in evolutia fetelor, mai ales ca timpul de recuperare a fost semnirficativ mai scurt decat cel al adversarelor din finala.

CSM este mai odihnita, si are nevoie de acest trofeu ca de o doza de oxigen, caci titlul e aproape in buzunarul Rapidului. Cu un traseu european ratat, cu titlul ca si pierdut, bucurestencele au nevoie de un trofeu care sa le mai apere de numeroasele critici.

Meciul zilei 2

SASSARI – BRESCIA I GTPP 43,5 1,85

Serie A la baschet masculin a ajuns in fasa sferturilor de finala, care se joaca in sistem cel mai bun din cinci meciuri. Sassari conduce cu 2-1 in fata Bresciei, si poate inchide astazi seria cu o victorie pe teren propriu.

Primele trei meciuri au avut foarte multe puncte:

Brescia – Sassari 104-97

Brescia – Sassari 85-91

Sassari – Brescia 98-68

Linia pe gazde in prima parte a meciului este fixata la 43,5 puncte, o linie accesibila pentru o formatie ultra-ofensiva.