Home SĂNĂTATE O PRIMĂ ZI DE SCĂDERE A NUMĂRULUI ZILNIC DE INFECTĂRI CU COVID-19

O PRIMĂ ZI DE SCĂDERE A NUMĂRULUI ZILNIC DE INFECTĂRI CU COVID-19

0
O PRIMĂ ZI DE SCĂDERE A NUMĂRULUI ZILNIC DE INFECTĂRI CU COVID-19

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 4.712 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), cu 1.324 mai puțin decât în ziua anterioară. 391 dintre cazurile noi din 24 de ore sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

Evoluția cazurilor noi pozitive din ultimele 7 zile o găsiți în graficul de mai jos.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba34.705691,08
2.Arad43.6711031,78
3.Argeș47.158710,80
4.Bacău42.5091491,00
5.Bihor52.4891781,77
6.Bistrița-Năsăud20.080901,06
7.Botoșani23.379540,73
8.Brașov69.1371821,91
9.Brăila23.347150,60
10.Buzău24.792360,58
11.Caraș-Severin19.582180,85
12.Călărași17.935180,36
13.Cluj92.2654192,85
14.Constanța70.9251141,54
15.Covasna13.46460,62
16.Dâmbovița37.143590,75
17.Dolj45.878820,54
18.Galați44.898870,72
19.Giurgiu20.148200,50
20.Gorj15.427180,27
21.Harghita14.698481,00
22.Hunedoara37.038581,49
23.Ialomița19.793580,67
24.Iași73.4832320,71
25.Ilfov78.3951782,02
26.Maramureș32.5311301,33
27.Mehedinți15.93490,32
28.Mureș40.901840,88
29.Neamț32.2571060,95
30.Olt26.479110,42
31.Prahova64.636820,94
32.Satu Mare21.7241671,39
33.Sălaj18.192320,91
34.Sibiu44.4181201,57
35.Suceava40.7534151,82
36.Teleorman25.248260,36
37.Timiș90.0962951,80
38.Tulcea14.114300,61
39.Vaslui27.183180,39
40.Vâlcea27.121410,71
41.Vrancea18.215110,59
42.Mun. București315.7668602,17
43.Din străinătate**2.90470 
44.Cazuri noi nealocate pe județe  3.726*-157 
 TOTAL1.844.5374.712 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here