În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 7.045 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), dintre care 172 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba222521031,46
2.Arad252701701,80
3.Argeș28637731,01
4.Bacău282881681,49
5.Bihor305991111,16
6.Bistrița-Năsăud137261482,84
7.Botoșani156411182,00
8.Brașov454111771,38
9.Brăila13897720,94
10.Buzău13348780,93
11.Caraș-Severin12452911,59
12.Călărași11174861,71
13.Cluj616993212,75
14.Constanța462253132,14
15.Covasna8802210,65
16.Dâmbovița23594841,00
17.Dolj291672642,23
18.Galați293781341,50
19.Giurgiu11970741,84
20.Gorj9896721,11
21.Harghita8688360,70
22.Hunedoara24042911,25
23.Ialomița11543831,41
24.Iași455722791,65
25.Ilfov485843073,65
26.Maramureș228412002,83
27.Mehedinți9113981,54
28.Mureș24974730,95
29.Neamț20527891,37
30.Olt158971231,80
31.Prahova379802581,70
32.Satu Mare152891113,42
33.Sălaj11679811,82
34.Sibiu27908711,68
35.Suceava272112522,05
36.Teleorman152061982,20
37.Timiș592153893,40
38.Tulcea8847420,86
39.Vaslui175231181,65
40.Vâlcea17285821,30
41.Vrancea11532611,25
42.Mun. București19638410443,30
43.Din străinătate**141735 
44.Cazuri noi nealocate pe județe    5203*246 
 TOTAL1.165.8867.045 

În intervalul 21.09.2021 (10:00) – 22.09.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 130 de decese (55 bărbați și 75 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Brașov, Buzău, Caraș-Severin, Călărași, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Giurgiu, Gorj, Harghita, Hunedoara, Ialomița, Iași, Ilfov, Maramureș, Mehedinți, Neamț, Olt, Prahova, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Teleorman, Tulcea, Vaslui, Vâlcea, Vrancea și Municipiul București.

Unul dintre decese este al unui pacient infectat în străinătate și raportat de DSP Satu Mare.

Dintre cele 130 de decese, 2 au fost înregistrate la categoria de vârstă 20-29 ani, 1 la categoria de vârstă 30-39 ani, 2 la categoria de vârstă 40-49 ani, 10 la categoria de vârstă 50-59 ani, 24 la categoria de vârstă 60-69 ani, 48 la categoria de vârstă 70-79 ani și 43 la categoria de vârstă peste 80 ani.

126 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 1 pacient decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 3 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

Nu au fost raportate decese anterioare intervalului de referință.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 8.724. Dintre acestea, 1.037 sunt internate la ATI.

Din totalul pacienților internați, 236 sunt minori, 218 fiind internați în secții și 18 la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 9.442.018 teste RT-PCR și 2.951.859 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 23.219 teste RT-PCR (11.002 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 12.217 la cerere) și 30.732 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 36.497 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 7.777 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 57.368 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 234 de persoane.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.